Nail styles

Paznokcie codziennie narażane są na urazy. Delikatna płytka paznokcia niemal przez cały dzień styka się z detergentami, kosmetykami i twardymi przedmiotami, które uszkadzają jej powierzchnię. Jeśli do tego dodamy nieumiejętny lub zbyt rzadki manicure i naturalne skłonności do łamania się paznokci, to problem może być naprawdę poważny. Dowiedz się, jak dbać o paznokcie i chronić je przed uszkodzeniami.

Łamliwe paznokcie bywają ukruszone, rozdwojone na końcach, nierówne, czasem z przebarwieniami. Mają nierówną płytkę, a ich brzegi bardzo łatwo się łamią, „odchodzą” na boki. Takie paznokcie wcale nie muszą być cienkie i słabe. Osoby, które swoją mocną płytkę zawdzięczają genom, również mogą mieć łamliwe paznokcie, co często bywa spowodowane zmywaniem bez rękawiczek albo złą dietą. Wtedy łamliwość da się zaobserwować jedynie na brzegach i łatwiej się jej pozbyć niż w przypadku osób, które z natury posiadają miękkie paznokcie.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Łamliwość paznokci może być niechcianym prezentem po bliskich - być uwarunkowane genetycznie. Spytaj rodziców i dziadków, jak wyglądają ich paznokcie, żeby się przekonać, czy jeszcze ktoś w rodzinie ma taki problem. Z tą przyczyną oczywiście najtrudniej walczyć. Genów przecież nie zmienisz, ale dieta, pielęgnacja oraz właściwa odżywka stosowane regularnie i uważnie mogą trwale polepszyć stan paznokci.

Łatwiej będzie osobom, których paznokcie są twarde naturalnie i tylko czasem pogarsza się ich kondycja. W takim wypadku wystarczy włączyć do menu kilka produktów lub zaniechać używania szkodliwych dla płytki paznokcia detergentów (lakierów, zmywacza, mocnych środków do czyszczenia).

 

Co sprzyja łamaniu się paznokci?

  • dieta uboga w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B,
  • brak nawilżania dłoni i paznokci - wilgoć, mróz, suche powietrze,
  • częste zmiany temperatury,
  • długie moczenie paznokci w wodzie,
  • używanie zmywaczy z acetonem,
  • zmywanie naczyń lub sprzątanie domu bez rękawiczek,
  • nieumiejętne piłowanie paznokci,
  • częste obcowanie z detergentami, substancjami chemicznymi.

Kondycję paznokci poprawi odpowiednia dieta

Jeśli już określisz przyczyny łamliwości, zabierz się do układania całkiem nowego menu. Dieta bogata w cynk i żelazo wpływa nie tylko na wzmocnienie paznokci, ale również na poprawę wyglądu skóry i włosów. Potrzebne ci będą witaminy A, E, B1, B2, B3, B9 oraz manganmagnezcynkżelazo i fosfor. To wszystko znajdziesz w nasionach słonecznika i pestkach dyni. Możesz kupić od razu łuskane nasiona, bo są tak samo zdrowe, jak świeże. Dodawaj je do płatków, praż na patelni lub jedz garściami.

Równie pomocne będą sezam i mak, które pewnie do tej pory kojarzyły ci się ze słodkościami – czasem przyjemność i obowiązki chodzą w parze. Do tego dodaj suszone owoce, najlepiej niesiarkowane. Witaminy z grupy B dostarczysz poprzez spożywanie zbóż, jajek i roślin strączkowych. Codziennie pij kakao, bo jest wspaniałym źródłem magnezu i żelaza. Na obiad wybieraj chude mięso lub tłuste ryby. Zwróć też uwagę na to, czy pijesz wystarczającą ilość płynów (dwa litry dziennie), ponieważ twoje paznokcie mogą być przesuszone i z tego powodu się łamać. Dzięki takiej dawce witamin widoczna poprawa nastąpi już po upływie miesiąca.

Jak dbać o paznokcie? Pielęgnacja rozdwojonych, łamliwych paznokci

Łamaniu się paznokci zapobiega odpowiedni manicure

Regularne wizyty u manicurzystki pomogą w utrzymaniu schludnych, zadbanych dłoni, ale przecież czasem musisz zadbać o siebie sama. Pamiętaj o kilku zasadach:

  • zawsze piłuj paznokcie w jedną stronę,
  • używaj szklanego lub papierowego pilniczka,
  • zaczynaj malowanie od odżywki,
  • nie mocz paznokci w wodzie za długo, bo to również osłabia płytkę,
  • odżywkę lub preparat regenerujący stosuj kilka razy w tygodniu.

Nawilżenie i natłuszczenie jest bardzo istotne. Dzięki diecie zrobisz to od wewnątrz, a dzięki kosmetykom od zewnątrz. Przydatne będą wszelkie olejki i kremy nawilżające, szczególnie w małych tubkach, żeby zawsze mieć je przy sobie.

Chroń dłonie i paznokcie

Zaprzyjaźnij się z rękawiczką i to nie tylko lateksową. Kiedy temperatura zaczyna spadać, od razu sięgnij po ciepłe rękawiczki, żeby ochronić paznokcie. A zamiast marznąć, trzymając telefon w dłoni, wybierz słuchawki z głośnikiem. Podczas sprzątania i zmywania koniecznie wkładaj rękawiczki z lateksu lub innego materiału przeznaczonego do kontaktu z detergentami. Postępuj tak również, jeśli na co dzień pracujesz z chemią i żrącymi substancjami.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl